چند ماه پیش، جدیدترین نسخه از مجموعه بازی‌های ریسینگ WRC با نام کامل WRC 9 FIA World Rally Championship منتشر شد و در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی آن بپردازیم. با دیجی اُرَنج همراه باشید.

نقد و بررسی بازی WRC 9 FIA World Rally Championship - WRC 9 FIA World Rally Championship
نقد و بررسی بازی WRC 9 FIA World Rally Championship - WRC 9 FIA World Rally Championship

مجموعه بازی‌های WRC که به عنوان شبیه‌ساز یکی از مهم‌ترین مسابقات رالی جهان ساخته می‌شود، چند سالی است که در مسیر پیشرفت قرار دارد و همه ساله شاهد عرضه‌ی نسخه‌ی بهتری برای آن هستیم. در واقع، با نگاهی خلاصه‌وار به نمرات بازی‌های این مجموعه درخواهید یافت که استودیوی سازنده‌ی آن به صورت مرتب در حال ارتقای سطح کیفی آن قرار داشته است و به‌نظر می‌رسد که این موضوع در مورد WRC 9 FIA World Rally Championship به نقطه‌ی اوج خود رسیده باشد و با یک بازی کامل روبرو هستیم.

در واقع، مهم‌ترین بخش در بازی‌های ورزشی و شبیه‌ساز، کیفیت گیم‌پلی آن‌ها است و در کنار آن، موارد جانبی از جمله تعدد حالت‌ها، فیزیک و گرافیک و بخش کریر پر محتوا می‌تواند نقش مهمی در کیفیت بازی داشته باشد. خوشبختانه، بازی WRC 9 جز در زمینه‌ی بخش آنلاین که برای برگزاری مسابقات باید تا تاریخ‌های معین صبر کنید، در سایر موارد عملکرد، کیفیت و محتوای فوق‌العاده‌ای دارد و به نوعی یک بازی بسیار کامل برای علاقه‌مندان این مجموعه تلقی می‌شود. در واقع، با نگاهی مقایسه‌ای نسبت به این بازی و عنوان مشابه از سری بازی‌های DiRT یعنی DiRT Rally، به سادگی می‌توان از هر نظر WRC 9 را برتر و کامل‌تر قلمداد کرد و مخاطبان آن نیز به راحتی قادر خواهند بود تا ساعت‌ها به انجام بخش‌های مختلف آن بپردازند. این بازی شامل چندین حالت از جمله بخش کریر بسیار عالی و پر محتوا، چند بخش آفلاین از جمله Quick Race و تمرینی، حالت چند نفره‌ی اسپلیت‌اسکرین و بخش‌های آنلاین از جمله Events یا تورنمنت‌ها خواهد بود.

WRC 9 FIA World Rally Championship - نقد و بررسی بازی WRC 9 FIA World Rally Championship
WRC 9 FIA World Rally Championship - نقد و بررسی بازی WRC 9 FIA World Rally Championship

بخش کریر این بازی، شامل چندین کمپانی محدود می‌شود که گیمرها را در نقش یک راننده‌ی تازه‌کار به مسابقات می‌فرستد و آن‌ها باید با انجام چالش‌های مختلف و انجام مسابقات، به مرور زمان به درجات بالاتر و مقام‌های مختلف دست پیدا کنند. البته، استودیوی سازنده‌ی این عنوان برای رفع محدودی کمپانی‌های موجود در مسابقات واقعی WRC، به سراغ خودروهای مشهور تاریخی این مسابقات رفته‌اند تا اندکی از این کمبود را جبران کنند. به ه ترتیب، با ورود به بخش کریر، یک داشبورد زیبا و گاراژ مانند در اختیار شما قرار خواهد گرفت و می‌توانید تمامی چالش‌ها، بخش ارتقای خودرو یا همان بخش R&D، برنامه‌ها و مسابقات آتی، مکانیک‌ها، مشاورها و تنظیمات مختلف خودرو را از این بخش کنترل کنید.

همچنین، بخش تست خودرو نیز در این قسمت قرار گرفته تا با انجام تست‌های سریع به تنظیم بخش‌های مختلف خودرو بپردازید تا بیش از پیش تسلط خود روی اتومبیل را ارتقا دهید. در واقع، این بخش علی‌رغم اینکه اکثر المان‌های واقعی موجود در مسابقات WRC را در خود گنجانده است، به راحتی برای گیمرهای تازه‌کار قابل فهم و یادگیری خواهد بود و به راحتی و صرف چند ساعت در آن می‌توان به تمامی مواردش تسلط پیدا کرد.

اما گیم‌پلی بازی که هسته‌ی اصلی هر بازی شبیه‌ساز ورزشی است در بازی WRC 9 FIA World Rally Championship نیز عملکرد بسیار خوبی دارد. در واقع، گیم‌پلی و نحوه‌ی رانندگی در این بازی بسیار چالش‌برانگیزتر از عناوین آرکیدی است که می‌شناسیم و البته طرفداران این مجموعه به خوبی به کم و کیف نحوه‌ی رانندگی در آن آشنایی دارند. در واقع، رانندگی حرفه‌ای و به نوعی استاندارد مسابقات WRC در این بازی به مهارت بسیار بالایی نیاز دارد و برای رسیدن به آن درجه نیاز است که به مرور زمان و با تمرین‌های مختلف از خودروهای سطح پایین‌تر شروع کنید. از طرفی دیگر، عوامل بسیار مختلفی در این بازی از جمله تنظیمات گیربکس، ترمز، Traction و مواردی دیگر دخیل هستند که با بالا رفتن درجه‌ی سختی بازی نیاز به مدیریت دارند. در مجموع، خوشبختانه WRC 9 نه آنقدر سخت است که نتوان به عنوان یک گیمر مبتدی به تجربه‌اش پرداخت و نه آنقدر ساده و آرکید است که طرفداران همیشگی و حرفه‌ای آن را دلسرد کند.

WRC 9 FIA World Rally Championship - نقد و بررسی بازی WRC 9 FIA World Rally Championship
WRC 9 FIA World Rally Championship - نقد و بررسی بازی WRC 9 FIA World Rally Championship

در زمینه‌ی مباحث فنی و گرافیک بصری و صداگذاری، بازی WRC 9 FIA World Rally Championship عملکرد ضد و نقیضی دارد که نه می‌توان آن‌ها را ایراد اساسی نامید و نه می‌توان به سادگی از کنارشان گذر کرد. در واقع، کیفیت تکستچرهای بازی، تنوع آب و هوایی در پیست‌های مختلف و پارتیکل‌های آن برای یک بازی با دامنه‌ی خریداران محدود بسیار عالی هستند اما با توجه به سخت بودن کنترل خودرو، پس از برخورد با برخی از آبجکت‌های هرچند کوچک کنار جاده شاهد گیر کردن و یا حرکات نامتعارف خواهیم بود. از طرفی دیگر، نرخ فریم در این بازی کاملاً باثبات است و هیچ‌گاه شاهد افت آن نخواهیم بود

اما، بدون شک برای انجام این بازی و کنترل هرچه بهتر خودرو ابداً نرخ 30 فریم مناسب نیست و اگر قصد خرید آن را برای کنسول‌های نسل هشتمی را دارید، باید با نرخ 30 فریم آن کنار بیایید و چالش چند برابری در قبال کنترل خودروی خود را تحمل کنید. همچنین، گرافیک بصری این بازی الاخصوص در نسخه‌ی رایانه‌های شخصی و به نسبت سایر عناوین مشابه چشم نواز است و علاوه بر طراحی بسیار عالی مسیرها و محیط‌های اطراف، این دامنه‌ی دید بسیار وسیع بازی است که خود نمایی می‌کند. در نهایت، صداگذاری خودروهای بازی نیز همانند گرافیک بصری آن بسیار خوب هستند اما نبود موسیقی برای منو و بخش‌های دیگر آن به کلی به چشم می‌آیند و یک نقطه‌ی ضعف تلقی می‌شوند.

WRC 9 FIA World Rally Championship - نقد و بررسی بازی WRC 9 FIA World Rally Championship
WRC 9 FIA World Rally Championship - نقد و بررسی بازی WRC 9 FIA World Rally Championship

در مجموع، می‌توان WRC 9 را یک قدم بزرگ برای رسیدن به تکامل در این مجموعه قلمداد کرد که از هر جهت تجربه‌ای ناب از رانندگی حرفه‌ای مسابقات WRC را به علاقه‌مندانش تقدیم می‌کند. این بازی با داشتن گرافیک فنی و بصری قابل توجه، تعدد حالت‌ها و مسابقات آفلاین و آنلاین، بخش کریر پرمحتوا و پیچیدگی‌ها و چالش‌های شیرین نحوه‌ی رانندگی با یک خودروی حرفه‌ای، به راحتی می‌تواند گیمر‌های جدید و قدیمی این مجموعه را به سمت خود جذب کند.

WRC 9 can be considered a big step towards the evolution of this series, which in every way offers pure experience of professional driving WRC to its fans. This game with its good technical and visual graphics, the multiplicity of modes and offline and online races, the rich content Career and the complexities and sweet challenges of how to drive a professional car, can easily attract new and old gamers of this series.

امتیاز دیجی ارنج

8.5

نقاط قوت
 • حالت‌های متعدد و مسابقات مختلف
 • طراحی بسیار عالی مسیرها و دامنه‌ی دید گسترده‌ی محیط‌های مختلف
 • بخش کریر پر محتوا و به‌شدت سرگرم کننده
 • گرافیک فنی با ثبات
 • تعادل در سختی بازی برای گیمرهای مبتدی
 • واقع‌گرایانه بودن بازی برای گیمرهای حرفه‌ای
نقاط ضعف
 • نرخ 30 فریم کنترل بازی در کنسول‌های نسل هشتمی را به شدت سخت می‌کند
 • عدم استفاده از موسیقی در منوها
 • فیزیک عجیب برخی از آبجکت‌های کنار جاده

نقد و بررسی من

 • 1

 • 2

 • 3

 • 4

 • 5

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه