بازی پابجی (PUBG)، یکی از پیشگامان بازی‌های بتل رویال در گوشی‌های هوشمند بود و اکنون نسخه‌ی جدید آن با نام PUBG: New State عرضه شده است. در ادامه با بررسی این بازی با دیجی اُرَنج همراه باشید.

نقد و بررسی بازی موبایلی PUBG: New State - PUBG: New State
نقد و بررسی بازی موبایلی PUBG: New State - PUBG: New State

بازی PUBG که اکنون لقب مجموعه را می‌توان به آن نسب داد، از پیشگامان عناوین بتل رویال محسوب می‌شود که بیش از همه به گان‌پلی جذاب خود معروف است. البته، پیشگام بودن به معنای محبوبیت همیشگی نیست و با گذشت زمان، رقبای متعددی برای PUBG متولد شدند که یکی از آن‌ها به کلی معادلات را تغییر داد. در واقع، بازی Call of Duty: Mobile از زمان عرضه‌اش باعث شد تا خیل عظیمی از گیمرهای PUBG به دلیل عدم نوآوری به این عنوان کوچ کنند.

اما در نقطه‌ی مقابل، استودیوی خالق PUBG یعنی کرفتون (Krafton) تمامی تلاش خود را به کار گرفت تا مجددا پابجی را به روزهای اوج خود بازگرداند. در واقع، بازی PUBG: New State به عنوان عضو جدید این مجموعه حدود یک سال پیش معرفی شد و موفق شد تا با نمایش تریلری جذاب، نظر مثبت طرفداران این بازی را جلب کند. طبق نمایشی که در آن زمان از طریق این تریلر مشاهده نمودیم، وقایع این بازی در سال 2051 رخ می‌دهد و با اسلحه‌های مدرن و پهبادها و گرافیک بصری خیره کننده‌ای نیز قرار بود روبرو باشیم.

اما بالاخره بازی PUBG: New State عرضه شد و ما بی‌صبرانه منتظر رویت تفاوت‌های خیره کننده‌ی آن با بازی PUBG موبایل بودیم که با متنی از سوی سازندگان این بازی روبرو شدیم. استودیوی کرفتون طی اعلامیه‌ای چنین اذعان داشت که این بازی، مجزا از بازی اصلی نیست و تفاوت‌های تعیین کننده‌ای در آن مشاهده نخواهید کرد. از طرفی دیگر، زمانی که بازی را آغاز کردیم، تفاوت‌ها به قدری کوچک بودند که تا حدود زیادی بودنشان نمی‌توان اسم New State را پوشش دهد. این بازی نیز همانند PUBG تنها به اسلحه‌های جدیدتر، خودروهای جدید و نقشه‌های آینده نگرانه مزین شده است و اگر حقیقتش را بخواهید، تفاوت عمده‌ی دیگری در آن نخواهید یافت.

گیم‌پلی

از زمانی که برای اولین بار بازی PUBG: New State را آغاز می‌کنید، با همان انیمیشن‌ها و دقیقاً هر چه که در PUBG: Mobile دیده بودید روبرو خواهید شد. به جز مکانیک Droneها که از بازی Call of Duty: Mobile وام گرفته شده است، حتی نحوه‌ی فرود آمدن روی نقشه، لوت کردن، اسلحه‌ها و سایر موارد در این بازی دقیقاً از همان بازی پیشین این مجموعه الگوبرداری شده‌اند و استودیوی کرفتون حتی زحمت اعمال تغییرات ظاهری در جنبه‌های ظاهری و تزیینی بازی را نیز به خود نداده است. 

اما اگر بخواهیم نیمه‌ی پر لیوان را ببینیم، باید اعتراف کنیم که PUBG: New State همانند بازی پیشین جذابیت گیم‌پلی این مجموعه را به ارث برده است و به عبارتی دیگر، تغییری در ترکیب برنده اعمال نکرده است. در واقع، بسیاری از طرفداران این مجموعه به دلیل گیم‌پلی و گان‌پلی جذاب این بازی است که همچنان تمایل به تجربه‌ی آن دارند. اما در مجموع، این موضوع نمی‌تواند بهانه‌ی خوبی برای ارائه‌ی یک بازی مشابه با نسخه‌ی پیشین باشد و استودیوی کرفتون می‌توانست حداقل چندین تفاوت ریز و درشت را در بازی ایجاد کند.

PUBG New State - نقد و بررسی بازی موبایلی PUBG: New State
PUBG New State - نقد و بررسی بازی موبایلی PUBG: New State

گرافیک

متاسفانه یکی از موارد دیگری که در زمان تجربه‌ی بازی ذوق شما را کور خواهد کرد، عدم وجود تفاوت‌های گرافیکی چشمگیر بین بازی PUBG: New State و PUBG: Mobile است. البته، همچنان تفاوت‌های کوچکی بین جذابیت بصری این بازی و بازی پیشین این مجموعه وجود دارند، اما چیزی که ما در زمان انتشار تریلر بازی برایمان به یک انتظار تبدیل شد به هیچ وجه در این بازی نمایان نمی‌شود. از طرفی دیگر، گرافیک فنی بازی با توجه به این موضوع که با یک بازی سنگین و تازه عرضه شده روبرو هستیم بهینه به نظر نمی‌رسد و با در نظر گرفتن این موضوع که بسیاری از افراد از گوشی‌های بالارده بهره‌مند نیستند، به احتمال فراوان برای دریافت نرخ فریم بالاتر به سراغ تنظیمات گرافیکی پایین خواهند رفت.

از طرف دیگر، طراهی هنری بازی نیز برخلاف ادعای سازندگانش چیز خاصی از سال 2051 نشانمان نمی‌دهد و قرار دادن چند خودرو و ساختمان آینده نگرانه نمی‌تواند به این معنی باشد که انقلابی در نقشه‌های بازی رخ داده است.

PUBG New State - نقد و بررسی بازی موبایلی PUBG: New State
PUBG New State - نقد و بررسی بازی موبایلی PUBG: New State

در مجموع، بازی PUBG: New State تنها در موارد جزئی با عنوان PUBG: Mobile تفاوت دارد و تجربه‌ی آن برای علاقه‌مندان این مجموعه واجب نیست. در واقع، این بازی به هیچ عنوان نمی‌تواند انقلابی در این مجموعه ایجاد کند و عمده‌ی ویژگی‌های مثبت آن از همان نسخه‌ی پیشین مستقیماً الگوبرداری شده‌اند. بنابراین، تنها در صورتی تجربه‌ی این بازی را پیشنهاد می‌کنیم که از تجربه‌ی بازی PUBG: Mobile خسته شده‌اید و می‌خواهید به سرگرمی خود تنوع بیشتری را تزریق کنید.

PUBG: New State differs from PUBG: Mobile only in minor cases, and playing it is not necessary for fans of this series. In fact, the game can by no means revolutionize the series, and most of its positive features are directly modeled on the previous version. Therefore, we recommend this game only if you are tired of the PUBG: Mobile and want to inject more variety into your entertainment.

امتیاز دیجی ارنج

6.5

نقاط قوت
 • گیم‌پلی جذاب
 • گان‌پلی فوق‌العاده
 • مکانیک‌های جدید وام گرفته شده از Call of Duty: Mobile
نقاط ضعف
 • عدم وجود تغییرات شگرف در گیم‌پلی نسبت به نسخه‌ی پیشین
 • نقشه‌ها حس و حال آینده نگرانه‌ای را القا نمی‌کنند
 • گرافیک بصری پیشرفت چندانی نداشته است
 • مشکلات فنی و بهینه‌سازی نامناسب

امتیاز کاربران

3
2
0
0
0
2

نقد و بررسی من

 • 1

 • 2

 • 3

 • 4

 • 5

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

دیدگاه