در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی یکی از شبکه‌های اجتماعی ایرانی که با استقبال نسبتاً خوب کاربران مواجه شده است بپردازیم. با نقد و بررسی اپلیکیشن شبکه‌ی اجتماعی باهم با دیجی اُرَنج همراه باشید.

نقد و بررسی اپلیکیشن شبکه‌ی اجتماعی باهم - شبکه‌ی اجتماعی باهم
نقد و بررسی اپلیکیشن شبکه‌ی اجتماعی باهم - شبکه‌ی اجتماعی باهم

امروزه بحث و جدل‌ها پیرامون ارائه‌ی یک شبکه‌ی اجتماعی ملی و داخلی کاربردی و کامل و چگونگی جایگزین کردن آن‌ها با نمونه‌های خارجی بسیار داغ و حساس است. در این بین، استودیوهای داخلی فراوانی سعی کرده‌اند تا با پر کردن این خلا هم برای خود نامی دست و پا کنند و هم سرویس‌های مختلف را در قالب یک پیام‌رسان و شبکه‌ی اجتماعی داخلی به مردم کشورمان ارائه کنند.

در مجموع، به هیچ عنوان نمی‌توان تاثیر این شبکه‌های اجتماعی در دنیای امروزی را کذب خواند و همه روزه ما ساعت‌ها به وسیله‌ی این اپلکیشن‌ها با یکدیگر در ارتباط هستیم. در این بین، شرکت شهاب زرین به عنوان توسعه‌ی دهنده‌ی شبکه‌ی اجتماعی باهم قصد دارد تا در این زمینه قدمی بردارد و در ادامه به نقد و بررسی این اپلیکیشن می‌پردازیم.

رابط کاربری و طراحی ظاهری

کاربران پس از ورود به اپلیکیشن باهم همانند تمامی اپلیکیشن‌های مرتبط به حوزه‌ی پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی به بخش ورود و ثبت شماره‌ی تلفن همراه خود هدایت می‌شوند. پس از ثبت نام اولیه، قابلیت تعیین رمز به صورت اختیاری در دسترس آن‌ها قرار خواهد گرفت و پس از انتخاب یک نام کاربری وارد محیط اپلیکیشن خواهند شد. البته، موضوعی که در همان نگاه اول ما را نسبت به طراحی این اپلیکیشن دلسرد می‌کند، شباهت فراوان آن به اپلیکیشن اینستاگرام و عدم درنظر گرفتن خلاقیت خاص و تنها تغییر رنگ‌ها و برخی تغییرات جزئی است. 

در محیط اصلی و صفحه‌ی اصلی برنامه شاهد ورود چند بخش مختلف از جمله سرویس‌ها، خانه، جست و جو، لیست گفت و گوها و پروفایل کاربری هستیم. بخش خانه در این اپلیکیشن فهرستی از کاربران پیشنهادی و پست‌های کسانی که پیش‌تر دنبال کرده‌اید را همانند چیزی که از شبکه‌های اجتماعی‌ای نظیر اینستاگرام به یاد داریم را به تصویر می‌کشد. بخش جست و جو نیز مجموعه‌ای از پست‌های مختلف را به صورت تصادفی و با استفاده از الگوی تگ‌ها به نمایش درمی‌آورد و به نوعی کاربردی مشابه به بخش اکسپلورر اینستاگرام دارد.

اما بخش سرویس‌ها در این اپلیکیشن نمایی متفاوت از آن چه که در سایر اپلیکیشن‌های خارجی به یاد داریم را در اختیار ما قرار می‌دهد. در این بخش، خدماتی از جمله چت روم، سرگرمی، گروه‌ها و کانال‌ها به همراه کلیپ‌های منتخب، بخش دسترسی به مخاطبین و پشتیبانی جای داده شده‌اند و هرکدام مبتنی بر نام خود کارایی‌های مختلفی دارند. به عنوان مثال، بخش سرگرمی امکان تجربه‌ی یک بازی به صورت گروهی و تیمی را در داخل یک لیگ فراهم می‌کند.

لیست گفت و گوها در این اپلیکیشن مربوط به بخش آرشیو پیام‌ها و چت‌های کاربران است و دسترسی به آن‌ها را از طریق یک بخش مجزا میسر می‌کند. در نهایت، بخش پروفایل کاربری نیز امکاناتی از جمله ویرایش اطلاعات کاربران را در دسترس آن‌ها قرار می‌دهد.

شبکه‌ی اجتماعی باهم - نقد و بررسی اپلیکیشن شبکه‌ی اجتماعی باهم
شبکه‌ی اجتماعی باهم - نقد و بررسی اپلیکیشن شبکه‌ی اجتماعی باهم

امکانات و کمبودها

از نظر امکانات، اپلیکشن باهم کمبود چندانی ندارد، اما بدون هیچ تردیدی راه بسیار دراز و طولانی‌ای برای رقابت با اپلیکیشن‌های مشابه و خارجی پیش رو دارد. در حقیقت، به گزارش برخی از کاربران پشتیبانی از این اپلیکیشن به خوبی صورت نمی‌گیرد و بخش‌های فرعی در آن از جمله بخش سرگرمی مشکلات مختلفی دارند. همچنین، برخی از کاربران نسبت به عدم پیگیری گزارش‌های خود از تیم توسعه‌ی این اپلیکیشن و رایگان نبودن برخی از امکانات آن ناراضی هستند. 

علاوه بر این، قطعی گاه و بی‌گاه، کندی و موارد فنی مختلفی از این قبیل نیز توسط کاربران این اپلیکیشن گزارش شده‌اند که قطعاً مواجه شدن با آن‌ها در آن واحد برای ما میسر نبود و باید به آرای کاربران احترام گذاشت و آن‌ها را به عنوان ایرادات فنی در نظر گرفت.

در مجموع...

اپلیکیشن باهم به عنوان یک اپلیکیشن ایرانیِ مرتبط به حوزه‌ی شبکه‌های اجتماعی علی‌رغم عملکرد قابل قبول خود کمبودها و ایراداتی دارد. علاوه بر شباهت فراوان به اینستاگرام، این اپلیکیشن به خصوص از نظر فنی می‌تواند به مراتب بهتر ظاهر شود. با استناد به گزارش کاربران، ایرادات فنی در کنار پشتیبانی نه چندان مطلوب و عدم رسیدگی به درخواست‌ها و گزارش‌های کاربران در این اپلیکیشن وجود دارند و در صورت رفع آن‌ها و افزودن ویژگی‌های جدید می‌توان از اپلیکیشن باهم به عنوان یک اپلیکیشن خوب ایرانی یاد کرد.

امتیاز دیجی ارنج

7

نقاط قوت
 • امکانات قابل قبول
 • دسته‌بندی و رابط کاربری مناسب
 • قابلیت دانلود ویدیوها
نقاط ضعف
 • شباهت فراوان به نمونه‌ی خارجی
 • رایگان نبودن تمامی امکانات
 • مشکلات فنی مختلف و برخی کمبودها

نقد و بررسی من

 • 1

 • 2

 • 3

 • 4

 • 5

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

دیدگاه

 • dou_390
  dou_390
  17 آبان 1402 ساعت 15:35

  اکانت من مسدود شده نمی‌دونم چرا خواهش میکنم رسیدگی کنید نه پستی گذاشتم نه چیزی لطفاً رسیدگی کنید نادیده نگیرید