بازی‌های Trivia و یا معمایی چند سالی است که علاقه‌مندان فراوانی در گوشی‌های هوشمند پیدا کرده است و نمونه‌های خارجی و داخلی فراوانی نیز برای آن وجود دارد. اگر مشتاق ارتقای سطح اطلاعات عمومی خود هستید با نقد و بررسی یکی از محبوب‌ترین بازی‌های معمایی ایرانی یعنی Quiz of Kings با دیجی اُرَنج همراه باشید.

نقد و بررسی بازی موبایلی Quiz of Kings - Quiz of Kings
نقد و بررسی بازی موبایلی Quiz of Kings - Quiz of Kings

در واقع، بازی‌های معمایی که عمدتاً به صورت آنلاین و بین چند کاربر صورت می‌گیرند، قصد دارند تا به چالش کشیدن اطلاعات آن‌ها یک فضای رقابتی جالب را مهیا کرده و مخاطبانشان را سرگرم کنند. البته، تا چند سال پیش مانع بزرگی برای کاربران ایرانی در انجام این بازی‌ها وجود داشت و با درنظر گرفتن بومی بودن این دست از بازی‌ها و محتوایشان، انجام آن‌ها نیازمند دانش بالایی در زبان انگلیسی بود.

به هر ترتیب، طولی نکشید تا با خلق شدن یک بازی معمایی ایرانی با نام Quiz of Kings توسط گروهی از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر، علاقه‌مندان ایرانی به این دست از بازی‌ها توانستند تا با یک اثر درخور و پرمحتوا که فضای کاملاً رقابتی عالی را در اختیار آن‌‌ها قرار می‌داد روبرو شده و از آن لذت ببرند.

بازی موبایلی Quiz of Kings، یک عنوان کاملاً آنلاین و امکان رقابت مستقیم دو تا 38 نفر را با یکدیگر میسر می‌کند. همچنین، ماهیت این بازی به‌گونه‌ای است که به شدت کاربرانش را تشویق به ادامه‌دادن آن می‌کند و به نوعی می‌تواند اعتیاد آور باشد. همچنین، مخاطبان این بازی به راحتی قادر خواهند بود که از طریق بخش جست و جوی اسم و یا ارسال دعوتنامه، با دوستان خود به رقابت بپردازند.

به طور کلی، تسلط کامل به Quiz of Kings و امکانات مختلف و نحوه‌ی انجام آن موضوعی است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن رخ خواهد داد. در این بازی، گیمرها به ازای پرداخت پک انرژی می‌توانند به انجام مسابقه بپردازند و در هر مسابقه، باید در شش بخش مختلف با حریف خود رقابت کنند. در هر یک از این شش بخش، سه سوال چهارگزینه‌ای مشترک از دو طرف پرسیده خواهد شد و زمان محدودی برای جواب دادن به آن‌ها تعین خواهد شد. همچنین، در پایان هر کدام از طرفین که به سوالات بیشتری جواب صحیح داده باشند، برنده نهایی اعلام خواهند شد. از طرفی دیگر، در هر یک از شش بخش یا راند مسابقه، هر کدام یک از گیمرها می‌توانند سه بار رشته و زمینه سوالات را انتخاب کرده تا از نقاط قوت خود بهره‌ی بیشتری ببرند.

در پایان نیز به ازای شکست یا پیروزی هر کدام یک از گیمرها، مقداری سکه و تجربه برای فرد برنده و مقدار کمی تجربه برای فرد بازنده تعیین خواهد شد و در صورت تسلیم شدن در حین مسابقه، جریمه‌های خاصی برای فردی که مسابقه را نیمه‌تمام رها کرده است درنظر گرفته می‌شود.

Quiz of Kings - نقد و بررسی بازی موبایلی Quiz of Kings
Quiz of Kings - نقد و بررسی بازی موبایلی Quiz of Kings

رقابت گروهی و لیگ

بخش لیگ و رقابت گروهی، یکی از جالب‌ترین بخش‌های بازی Quiz of Kings قلمداد می‌شود که در قالب یک بروزرسان به بازی افزوده شد و به مخاطبان آن این اجازه را داد تا با پیوستن و یا تشکیل یک تیم 10 تا 38 نفره، با تیم‌های دیگر به رقابت بپردازند.

همچنین، با توجه به PvP بودن این بازی، سازندگان Quiz of Kings امکانات مختلفی برای آن در نظر گرفته‌اند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به امکان چت با حریف در حین مسابقه، رقابت و چت گروهی، لیگ و رویدادهای هفتگی، انجام بازی نامحدود و بدون درنظر گرفتن انرژی در ازای پرداخت 200 ستاره، بخش رکوردزنی و گردونه‌ی شانس اشاره کرد.

همچنین، با توجه به نیاز اساسی این دست از بازی‌ها به به‌روزرسانی سوالات مختلف، توسعه‌دهندگان آن به کاربرانشان این اجازه را داده‌اند که در ازای طرح سوالات، جوایزی دریافت کنند تا به نوعی هم به رشد سطح خود و هم به رشد کیفی بازی کمک کرده باشند.

Quiz of Kings - نقد و بررسی بازی موبایلی Quiz of Kings
Quiz of Kings - نقد و بررسی بازی موبایلی Quiz of Kings

البته وجود این بخش در کنار مزیت‌های خود ایراداتی به بازی افزوده است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به وجود سوال‌هایی با گزینه‌های عجیب و یا سوال‌هایی که حاوی غلط‌های نگارشی هستند اشاره نمود.

بازی Quiz Of Kings از زمان عرضه‌ی خود، توانست تا به موفقیت چشمگیری در سطح بازی‌های موبایلی ایرانی دست پیدا کند و چند سال گذشته نیز شاهد برگزاری مسابقات کشوری این بازی در سالن تجمعات برج میلاد تهران بودیم و جوایز نفیسی نیز برای برندگان آن تعیین شده بود. در هر صورت، این موفقیت باعث شد تا این بازی به سرعت روی مسیر پیشرفت قدم بردارد و از محتوا گرفته تا طراحی ظاهری آن، به لطف تیم توسعه‌ی عالی Quiz of Kings همواره در حال به‌روز شدن و بهتر شدن است.

در واقع، طراحی ظاهری و رابط کاربری این بازی هم‌اکنون و پس از گذشت چند سال از عرضه‌ی آن به بلوغ رسیده است و از نظر فنی نیز شاهد ثبات خوبی در اجرای بازی توسط گوشی‌های مختلف هستیم. همچنین، سازندگان این بازی برای آن موسیقی‌های خاصی درنظر گرفته‌اند که از این نظر نیز شاهد عملکرد خوب Quiz of Kings باشیم.

Quiz of Kings - نقد و بررسی بازی موبایلی Quiz of Kings
Quiz of Kings - نقد و بررسی بازی موبایلی Quiz of Kings

در پایان، Quiz of Kings را می‌توان یکی از بهترین بازی‌های ایرانی و بهتری بازی ایرانی در سبک Trivia قلمداد کرد که در چند سال اخیر، همواره توسط تیم توسعه‌ی خود از هر نظر در حال پیشرفت بوده است. این بازی با امکانات بسیار زیادی که در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد، می‌تواند محل مناسبی برای گذر اوقات فراغت و سرگرمی در کنار یادگیری و افزایش اطلاعات عمومی باشد.

امتیاز دیجی ارنج

10

نقاط قوت
 • تعدد و پراکندگی عالی سوالات بازی
 • سرگرم کننده و حتی اعتیاد آور!
 • تیم توسعه‌ی قوی و پشتیبانی عالی از بازی
 • به‌روزرسان‌های پر محتوا و چشمگیر
 • امکانات مختلف از جمله چت گروهی و لیگ و رویدادها
 • بستری برای سرگرمی و یادگیری، نه اتلاف آن
نقاط ضعف
 • هیچ ایراد اساسی در این بازی وجود ندارد!

نقد و بررسی من

 • 1

 • 2

 • 3

 • 4

 • 5

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه