به همراه داشتن یک تقویم فارسی برای دارندگان گوشی‌های هوشمند در ایران، یکی از واجبات است و اپلیکیشن‌های متعددی برای رفع این نیاز طراحی شده‌اند. در این مقاله به بررسی یکی از بهترین اپلیکیشن‌های مربوطه به نام تقویم فارسی خواهیم پرداخت.

نقد و بررسی اپلیکیشن تقویم فارسی - تقویم فارسی
نقد و بررسی اپلیکیشن تقویم فارسی - تقویم فارسی

عدم در نظر گرفتن تقویم شمسی برای بسیاری از گوشی‌های هوشمند، چالشی است که کاربران ایرانی را درگیر خود می‌کند و برای دسترسی به تقویم نیازمند نصب اپلیکیشن‌های ترد-پارتی هستیم. خوشبختانه، تعداد زیادی از اپلیکیشن‌ها با این کاربری در فروشگاه‌های مختلف اپلیکیشن‌ها در دسترس قرار دارند و در بین آن‌ها گزینه‌های خوب و بد زیادی دیده می‌شود. برخی از این تقویم‌ها در کنار اعلام ایام، ویژگی‌های بسیار مختلفی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند و برخی دیگر نیز سعی دارند تا در عین سادگی، نیازهای کاربرانشان را رفع و رجوع کنند.

اپلیکیشن تقویم فارسی یا Persian Calendar یکی از تقویم‌های پرطرفدار شمسی است که از طریق فروشگاه‌های مختلف می‌توان آن را دانلود و در گوشی‌های اندرویدی نصب نمود. این تقویم، تاریخ شمسی، میلادی، قمری و حتی دری را در دسترس کاربرانش قرار می‌دهد و در کنار این موارد، می‌توان از طریق آن به اوقات شرعی نیز دسترسی داشت.

علاوه بر موارد فوق، قابلیت‌های دیگری از جمله مبدل تاریخ، قطب نما، ستاره‌شناسی و پخش صوتی اذان نیز در این اپلیکیشن تعبیه شده‌اند و می‌توان در صورت نیاز از آن‌ها نیز بهره برد.

بدون هیچ تردیدی یکی از نقاط قوت اصلی این اپلیکیشن را می‌توان سادگی آن که در نتیجه به سبک بودن و کاربردی بودنش ختم می‌شود قلمداد کرد. از آنجایی که بسیاری از کاربران اپلیکیشن تقویم فارسی ممکن است در دوره‌های زمانی طولانی مدت به این اپلیکیشن سر نزنند و تنها از ویجت یا نمایه‌ی آن در پنل نوتیفیکیشن استفاده کنند، اما باز هم رنگ‌بندی و طراحی ظاهری این اپلکیشن جذاب به نظر می‌رسد. 

تقویم فارسی - نقد و بررسی اپلیکیشن تقویم فارسی
تقویم فارسی - نقد و بررسی اپلیکیشن تقویم فارسی

از طرف دیگر، عملکرد فنی این اپلیکیشن نیز از دیگر نقاط قوت اصلی آن است و در طول مدت چند ساله‌ی استفاده از آن هیچ گاه با مشکل خاصی روبرو نشدیم. 

کاربران اپلیکیشن تقویم پس از ورود به آن مستقیماً به بخش تقویم هدایت می‌شوند. در این بخش اطلاعات کاملی از تقویم جاری قابل مشاهده است. همچنین، با اسلاید می‌توان در ایام مختلف کاوش کرد و با انتخاب یک روز خاص می‌توان معادل میلادی و قمری آن روز را به همراه مناسبت‌ها و اوقات شرعی مشاهده کرد. 

منوی کناری این اپلکیشن نیز میزبان گزینه‌هایی نظیر مبدل تاریخ، قطب نما، ستاره‌شناسی و تنظیمات است. از طریق مبدل تاریخ می‌توان تاریخ مدنظر را به شمسی، قمری و میلادی تبدیل کرد. بخش ستاره‌شناسی نیز رویدادهای مربوطه در ایام خاص در زمینه‌ی ستاره‌شناسی را با جزئیات کامل به تصویر می‌کشد. بخش تنظیمات نیز گزینه‌های متعددی از جمله تنظیم زبان، پوسته و تعداد زیادی از ویژگی‌های مختلف را در دسترس کاربرانش قرار می‌دهد.

در مجموع...

اپلیکیشن تقویم فارسی یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاربران ایرانی گوشی‌های هوشمند اندرویدی به شمار می‌رود که در عین سادگی، تمامی نیازهای آن‌ها در این زمینه را رفع و رجوع خواهد کرد.

امتیاز دیجی ارنج

10

نقاط قوت
 • در دسترس قرار دادن ویژگی‌های مختلف از جمله مبدل تاریخ، ستاره‌شناسی و قطب‌نما
 • ارائه‌ی محتوای کامل و جامع در زمینه‌ی تقویم
 • طراحی ظاهری
 • عملکرد فنی با ثبات
نقاط ضعف
 • ایراد خاصی در این اپلیکیشن مشاهده نشد

نقد و بررسی من

 • 1

 • 2

 • 3

 • 4

 • 5

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

دیدگاه

 • dou_150
  dou_150
  07 خرداد 1401 ساعت 02:13

  تقویم فارسی یار رو خیلی دوست دارم
  واقعا برنامه خوبیه و کاربردی هس

 • dou_150
  dou_150
  31 اردیبهشت 1401 ساعت 14:30

  تقویم فارسی یار یکی از بهترین ها هست. پیشنهاد میکنم حتما استفاده کنید تا متوجه بشید

 • dou_150
  dou_150
  31 اردیبهشت 1401 ساعت 14:30

  من از این آپ استفاده کردم و خوب بود
  جدیدا هم در حال بررسی تقویم فارسی یار هستم که اون هم خیلی خوبه