با توجه به طرفداران بی‌شمار مسیریاب‌ها و نقشه‌های خارجی در ایران، توسعه‌دهندگان ایرانی نگاه ویژه‌ای به بومی‌سازی این سرویس داشته‌اند که البته تنها تعداد محدودی از آن‌ها از کیفیت قابل قبولی برخوردار بوده‌اند. در ادامه قصد داریم یکی از مسیریاب‌های بومی با کیفیت یعنی نشان را به شما معرفی کنیم.

نقد و بررسی اپلیکیشن نشان - نقشه و مسیریاب - اپلیکیشن نشان - نقشه و مسیریاب
نقد و بررسی اپلیکیشن نشان - نقشه و مسیریاب - اپلیکیشن نشان - نقشه و مسیریاب

مدت‌ها است که اپلیکیشن‌های مسیریاب خارجی از جمله وِیز و حتی نقشه‌هایی نظیر گوگل‌مپ در بین کاربران ایرانی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند. البته، این دو محصول بنا به دلیل کیفیت و امکانات فوق‌العاده‌ی خود موفق به جذب مخاطبان بی‌شماری شده‌اند و متاسفانه بسیاری از نمونه‌های داخلی از نظر سطح کیفی حتی توان رقابت با سرویس‌های فوق را نداشته‌اند.

البته، محدودیت‌های بسیار مختلفی پیش روی توسعه‌دهندگان ایرانی برای ساخت یک مسیریاب جامع وجود دارد، اما به هر ترتیب عمده مسیریاب‌ها بومی از نظر سطح کیفی در حد بسیار ضعیفی ظاهر شده‌اند و تنها چند نمونه‌ی بومی قابل قبول در بین آن‌ها مشاهده می‌شود.

یکی از این مسیریاب‌ها، اپلیکیشن نشان است که برخلاف سایر نمونه‌های داخلی به جای استفاده از نقشه‌های گوگل، با شخصی‌سازی نقشه‌های متن‌باز OSM خدمات مسیریابی را به کاربرانش ارائه می‌دهد. همین موضوع می‌تواند نقطه‌ی قوت و وجه تمایز این مسیریاب نسبت به سایر نمونه‌های داخلی باشد.

اپلیکیشن نشان - نقشه و مسیریاب - نقد و بررسی اپلیکیشن نشان - نقشه و مسیریاب
اپلیکیشن نشان - نقشه و مسیریاب - نقد و بررسی اپلیکیشن نشان - نقشه و مسیریاب

با استفاده از مسیریاب نشان، می‌توان به بخش عمده‌ای از خدمات مرسوم مسیریاب‌ها دست یافت. همچنین، ویژگی‌هایی نظیر مشخص نمودن محدوده‌ی طرح ترافیک یا زوج و فرد نیز از طریق این اپلیکیشن در دسترس کاربران قرار دارند؛ موضوعی که خلا آن در سایر مسیریاب‌های داخلی و خارجی شدیداً حس می‌شود.

از طرفی دیگر، ویژگی‌های مختلفی نظیر گزارش حضور پلیس، سرعت، تصادف‌ها و دوربین کنترل سرعت در مسیرها نیز در این اپلیکیشن قرار دارند که با توجه به بومی بودن آن، می‌تواند دقتی بیشتر از نمونه‌های خارجی داشته باشد. 

ناگفته نماند که اپلیکیشن نشان به خودی خود ایرادات ریز و درشتی دارد. برای مثال، این اپلیکیشن همچنان در انتخاب مسیرهای میان‌بر و اصطلاحاً کوچه پس کوچه بی‌نقص عمل نمی‌کند. همچنین، ممکن است که نشانگر روی صفحه نیز گاه و بی‌گاه با مکثی طولانی به روز می‌شود و ممکن است که کاربران از تقاطع‌های مورد نظر خود گذر کنند. البته، انتخاب مسیرهای میان‌بر از طریق تنظیمات این اپلیکیشن قابل غیرفعال‌سازی هستند و کاربران نیز در صورت وجود هرگونه خطا در مسیریابی کوچه پس کوچه می‌توانند آن‌ها را به تیم توسعه‌ی نشان گزارش کنند تا ایرادات آن مورد بررسی و رفع و رجوع قرار بگیرد.

اپلیکیشن نشان - نقشه و مسیریاب - نقد و بررسی اپلیکیشن نشان - نقشه و مسیریاب
اپلیکیشن نشان - نقشه و مسیریاب - نقد و بررسی اپلیکیشن نشان - نقشه و مسیریاب

در مجموع، اپلیکیشن نشان علیرغم تمامی ایرادات ریز و درشت خود، به عنوان یکی از بهترین اپلیکیشن‌های مسیریاب داخلی قلمداد می‌شود که بیش از 5 میلیون کاربر فعال دارد. همچنین، این اپلیکیشن در فروشگاه کافه‌بازار میانگین امتیاز 4.6 از 5 را به خود اختصاص داده است که نمایانگر رضایت کاربران آن است. به هر ترتیب، امیدواریم که ضعف‌های این اپلیکیشن به زودی مرتفع گشته و نمونه‌ای داخلی و کامل از دسته‌ی اپلیکیشن‌های مسیریاب در دسترس کاربران ایرانی قرار بگیرد.

امتیاز دیجی ارنج

8.5

نقاط قوت
 • مشخص نمودن محدوده‌ی طرح ترافیک یا زوج و فرد
 • شخصی‌سازی نقشه‌های متن‌باز OSM
 • گزارش حضور پلیس، سرعت، تصادف‌ها و دوربین کنترل سرعت
نقاط ضعف
 • نقص در انتخاب مسیرهای میانبر
 • ایراداتی در راهنمای صوتی
 • مکث‌های نسبتاً طولانی در به‌روزرسانی

نقد و بررسی من

 • 1

 • 2

 • 3

 • 4

 • 5

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه