با ورود و فراگیری تکنولوژی، روش‌های سنتی بانکداری جای خود را به بانکداری دیجیتال داده است تا تمامی خدمات بانکی به سهولت هرچه‌تمام‌تر و بدون نیاز به حضور فیزیکی در بانک‌ها صورت بگیرد. اپلیکیشن و سرویس بلوبانک، از جمله آسان‌ترین و استانداردترین بسترها را برای انجام امور بانکی در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد و در ادامه قصد داریم تا به نقد و بررسی آن بپردازیم. با دیجی اُرَنج همراه باشید.

نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک - اپلیکیشن بلوبانک
نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک - اپلیکیشن بلوبانک

بلوبانک چیست؟

بلوبانک یک بستر نوآورانه در اکوسیستم بانکی کشور است که به صورت مستقل اما با نظارت بانک سامان فعالیت می‌کند. در واقع، بلوبانک یک بانک کاملاً دیجیتال است که افتتاح حساب و انجام تمامی امور بانکی در آن به صورت دیجیتالی و در بستر اپلیکیشن موبایل انجام خواهد شد. همچنین، فرآیند افتتاح حساب در بلوبانک نیز تنها به وسیله‌ی اسکن کارت ملی و ارسال ویدیوی تایید هویت و به صورت کاملاً رایگان انجام می‌شود و سپس، کارت بانکی کاربران متقاضی صادر شده و به درب منزل آن‌ها ارسال خواهد شد.

اپلیکیشن بلوبانک - نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک
اپلیکیشن بلوبانک - نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک

طراحی ظاهری و رابط کاربری

با اولین ورود به اپلیکیشن بلوبانک و پیش از اقدام به ساخت یک حساب بانکی، طراحی ظاهری و رابط کاربری بسیار حرفه‌ای و استاندارد این اپلیکیشن خود نمایی خواهد کرد. در واقع بلوبانک، مراحل افتتاح حساب را به وسیله‌ی ویدیوهای آموزشی تعبیه شده در اپلیکیشن به کاربرانش آموزش خواهد داد و آن‌ها را مرحله به مرحله در این مسیر هدایت خواهد کرد.

همچنین، فرآیند افتتاح حساب در بلوبانک نیز بسیار ساده است و پس از انجام چند مرحله از جمله اسکن کارت ملی، ارسال ویدیوی تایید هویت و انتخاب رمز و نام کاربری به اتمام خواهد رسید. همچنین، در این مرحله اپلیکیشن از کاربر خود می‌خواهد تا چند ساعت به سرویس بلوبانک برای استعلام هویتشان از بانک مرکزی زمان بدهد و سپس، با دریافت پیامک تاییدیه‌ی نهایی بتوانند تا از خدمات بلوبانک استفاده کنند.

علاوه بر این، پس از هر بار ورود به اپلیکیشن بلوبانک، پیامکی مبنی بر آگاه‌سازی صاحب حساب به وی ارسال خواهد شد و پس از ورود اولیه به آن، از کاربران خواسته می‌شود تا رنگ کارت بانکی خود را انتخاب کرده و با ثبت کدپستی و شماره تلفن ثابت، پس از 14 روز کارت بانکی خود را به صورت کاملاً رایگان تحویل گرفته و با اتصال به شبکه‌ی شتاب و شاپرک، از خدمات بانکی دیجیتال بهره ببرند.

اپلیکیشن بلوبانک - نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک
اپلیکیشن بلوبانک - نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک

خدمات و امکانات اپلیکیشن بلوبانک

همان‌طور که اشاره شد، بلوبانک یک بستر کاملاً مستقل در زمینه‌ی بانک‌داری دیجیتال تلقی می‌شود اما، این بستر توسط بانک سامان مدیریت خواهد شد و سپرده‌های مشتریان بلوبانک نیز تحت نظر بانک سامان و تایید بانک مرکزی قرار دارند. به هر ترتیب، خدمات بلوبانک در پنج دسته‌ی کلی یعنی صورت‌حساب، انتقال وجه، پرداخت‌ها، کارت بانکی و پروفایل کاربری توسط اپلیکیشن آن در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. 

بخش صورت حساب اجازه‌ی افزایش موجودی و سوابق تراکنش‌های انجام شده را به تصویر می‌کشد و از طریق بخش انتقال، می‌توان وجوه را به سهولت تمام حساب دیگران انتقال داد. بخش پرداخت‌ها که احتمالاً پرکاربرترین بخش این اپلیکیشن است، به ارائه‌ی خدمات روزمره از جمله خرید شارژ، خرید اینترنت و پرداخت قبوض مربوط است و برای آسان‌تر شدن پرداخت‌هایی که از طریق بارکد نیز میسر هستند، بخش پرداخت به‌وسیله‌ی بارکد نیز در این قسمت تعبیه شده است.

بخش کارت بانکی، قابلیت‌هایی نظیر مسدود سازی موقت، تنظیمات امنیتی نظیر تغییر رمز کارت بانکی و غیر فعال‌سازی دائمی آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و در نهایت، بخش پروفایل کاربری گزینه‌هایی نظیر اطلاعات حساب بانکی، قابلیت تغییر آدرس و شماره تلفن، تغییر رمز ورود به اپلیکیشن (ورود به اپلیکیشن به وسیله‌ی اثر انگشت نیز میسر است) و نمایش دستگاه‌های فعال در حال استفاده از این مشخصات بانکی را به نمایش در می‌آورد.

اپلیکیشن بلوبانک - نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک
اپلیکیشن بلوبانک - نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک

سخن پایانی

فارغ از کیفیت اپلیکیشن بلوبانک، وجود این سرویس می‌تواند خلا نبود یک بانک تمام دیجیتالی که افتتاح حساب در آن بدون هیچ کاغذبازی و اتلاف وقتی صورت می‌گیرد را پر کند. در واقع، بلوبانک می‌تواند یک گزینه‌ی بسیار خوب برای کسانی باشند که به فکر افتتاح حساب‌های جانبی برای انجام فعالیت‌های روزمره‌ی بانکی و انجام خریدهای معمول خود هستند اما، دردسرهای ساخت حساب بانکی به روش سنتی به عنوان یک سد در مقابل خواسته‌ی آن‌ها قرار می‌گیرد.

همچنین، اپلیکیشن و سرویس بلوبانک فعلاً در ماه‌های اولیه‌ی فعالیت و توسعه‌ی خود به سر می‌برد و انتظار می‌رود تا توسعه‌دهنده‌ی آن، به مزایا و خدماتی که امروز توسط این اپلیکیشن ارائه می‌شود اکتفا نکرده و به صورت پیوسته دامنه‌ی ارائه‌ی خدمات خود را گسترش دهد. در واقع، بخش پرداخت‌های این اپلیکیشن می‌تواند در آینده میزبان گزینه‌های بسیار مختلفی از جمله پرداخت خلافی، عوارض و جرایم و بیمه خودرو باشد. در نهایت، با توجه به تیم توسعه‌ی توانای بلوبانک، احتمالاً در آینده شاهد کلید خوردن پروژه‌ی تغییر نسل بانک‌داری توسط این سرویس خواهیم بود.

 

پرسش‌های متداول

چگونه می‌توانم حساب بازکنم؟
پیدا کردن دوستی که در بلوبانک حساب دارد، به اشتراک گذاشتن شماره موبایل و دانلود و نصب اپلیکیشن بلوبانک
برای بازکردن حساب چه مدارکی لازم است؟
اصل کارت ملی برای ارسال تصاویر مربوطه و داشتن یک خط تلفن همراه فعال که به نام خودتان است.
من کارت ملی هوشمند دریافت نکرده‌ام، آیا می‌توانم حساب بازکنم؟
بله، اگر درخواست کارت ملی هوشمند را ثبت کردید، از راه ثبت کد رهگیری نوشته شده روی رسید ثبت‌نام کارت ملی هوشمند، امکان بازکردن حساب را دارید.
من کارت ملی هوشمند ندارم و برگه رسید کارت ملی هوشمند را گم کرده‌ام، چطور می‌توانم حساب بازکنم؟
در وب‌سایت سازمان ثبت و احوال کد رهگیری کارت ملی خود را پیداکنید و فرآیند بازکردن حساب را انجام دهید.
برای بازکردن حساب محدودیت سنی وجود دارد؟
بله، طبق قانون بانک مرکزی، حداقل سن برای بازکردن حساب در بلوبانک ۱۸ سال است.
چگونه هویت خود را تایید کنم؟
برای شناسایی هویت لازم است مشتری اطلاعات هویتی خود، تصویر پشت‌ و‌ روی کارت ملی، شماره تلفن همراه فعال متعلق به خود و یک ویدئوی کوتاه مطابق با راهنمای داخل اپلیکیشن را ارسال کند. مدارک و ویدئو توسط کارشناسان بلوبانک بررسی و هویتتان تایید یا رد می‌شود.
بازکردن حساب هزینه دارد؟
خیر، بازکردن حساب و ارسال کارت کاملا رایگان است.
بلوبانک مجوز قانونی لازم برای فعالیت بانکی را دارد؟
بلوبانک، یک استارت‌آپ بانکی است که در روزهای پایانی سال متأثر از کرونا، آغاز به‌کار کرد و در حال حاضر ذیل نظارت، مسئولیت و مجوز بانک سامان مشغول فعالیت است.
آیا تضمین قانونی توسط بانک مرکزی برای بازگشت سپرده‌ها نزد بلو وجود دارد؟
سپرده‌‌های مشتریان بلو، نزد بانک سامان نگهداری می‌شود و در واقع این بانک در قبال کلیه‌ی مشتریان و سپرده‌گذاران بلوبانک، به‌عنوان بانک عامل شناخته خواهد شد و هم‌زمان هم وجوه مشتریان مورد تضمین صندوق ضمانت سپرده‌های بانکی در بانک مرکزی است. بر همین اساس، کارت‌های بانکی بلو، با پیش‌ شماره‌ی کارت‌های بانک سامان صادر می‌شود.
کارت‌های بلو عضو شبکه‌ی شتاب است؟
اتصال بلوبانک به شبکه‌های سراسری بانکی و پرداختی شتاب و شاپرک از مسیر سوئیچ‌های بانک سامان و با نظارت این بانک انجام می‌شود و هیچ‌گونه نگرانی را برای مشتریان به دنبال نخواهد داشت.

امتیاز دیجی ارنج

9.5

نقاط قوت
 • ارائه‌ی خدمات بانکی به صورت تمام دیجیتال
 • افتتاح حساب بانکی با سهولت هرچه تمام‌تر
 • درخواست و دریافت کارت بانکی به صورت کاملاً رایگان
 • رابط کاربری و طراحی ظاهری حرفه‌ای
 • تحت نظارت بانک سامان و دارای تاییدیه‌ی بانک مرکزی
نقاط ضعف
 • اپلیکیشن و سرویس بلوبانک هنوز به بلوغ کامل در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات بیشتر نرسیده است و پتانسیل بالایی در این زمینه دارد

امتیاز کاربران

3.1053
10
0
0
0
9

نقد و بررسی من

 • 1

 • 2

 • 3

 • 4

 • 5

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

دیدگاه

 • dou_343
  dou_343
  30 تیر 1402 ساعت 16:37

  کد معرف دارای اعتبار برای ثبت نام رایگان
  NEDJQY
  NEDJQY
  NEDJQY
  NEDJQY
  NEDJQY
  NEDJQY
  NEDJQY

 • dou_343
  dou_343
  30 تیر 1402 ساعت 16:34

  کد معرف دارای اعتبار برای ثبت نام رایگان
  NEDJQY
  NEDJQY
  NEDJQY
  NEDJQY
  NEDJQY
  NEDJQY
  NEDJQY

 • dou_322
  dou_322
  22 خرداد 1402 ساعت 15:08

  سلام دمت گرم سلطان
  این کد منو کپی کن،موقع ثبت نام بزن
  دمت گرم
  NAKEEQ

 • dou_325
  dou_325
  17 خرداد 1402 ساعت 16:37

  سلام دوستان عزیز. بلو بانک با خدمات بسیار عالی و مفید. برای ورود کد معرف رو بزنید و جایزه بگیرید. دمتون گرم برکت پولتون زیاد ❤🌹
  NA56EA
  NA56EA
  NA56EA
  NA56EA
  NA56EA

 • dou_322
  dou_322
  11 خرداد 1402 ساعت 03:19

  کد معرف زیر رو کپی کنین و موقع ثبت نام استفاده کنین و ۳۰ تومن جایزه بگیرین
  NAKEEQ

 • dou_319
  dou_319
  02 خرداد 1402 ساعت 15:25

  سلام برای دریافت کارت رنگ مشکی
  من جایزه ۳۰ هزار تومانی از کد معرف
  M6ZNVQ

  M6ZNVQ

  M6ZNVQ

  M6ZNVQ

  استفاده کنید ممنونم

 • dou_315
  dou_315
  07 اردیبهشت 1402 ساعت 12:05

  برای ثبت نام از کد معرف MKZF5A میتونید استفاده کنید و جایزه بگیرید.

 • dou_313
  dou_313
  04 اردیبهشت 1402 ساعت 19:41

  M5YKDY

 • dou_313
  dou_313
  04 اردیبهشت 1402 ساعت 19:41

  M5YKDY

 • dou_307
  dou_307
  26 فروردین 1402 ساعت 18:06

  باسلام
  واقعا عالیه اپ بلوبانک خدماتش سریع انجام میشه یسری آپشنایی داره که واقعا بکار میاد.
  اگه مایل بودین از این کد معرف استفاده کنین
  M5E36Y

 • dou_300
  dou_300
  16 فروردین 1402 ساعت 15:23

  سلام
  کارت مشکی، طلایی، صورتی، سبز،‌ آبی، قرمز و هر رنگی که دوست دارید به همراه ۳۰ هزار تومن پول نقد و دریافت آسان وام قرض‌الحسنه ۵۰ میلیون تومان با کد دعوت زیر:

  M2ZPVI

  M2ZPVI

  M2ZPVI

  M2ZPVI

 • dou_289
  dou_289
  27 اسفند 1401 ساعت 11:32

  خیلی خوبه من که راضیم برای ورود کد معرف منو بزنید دمتون گرمM3VBEA

 • dou_288
  dou_288
  23 اسفند 1401 ساعت 21:36

  جهت دریافت بلو کارت مشکی و هدایای نقدی، عیدی و شرکت در قرعه کشی فقط کافیه از کد معتبر و ویژه بلو بانک در حین ثبت نام در قسمت کد معرف از کد MVUJEQ استفاده بفرمایید
  معتبر

 • dou_283
  dou_283
  13 اسفند 1401 ساعت 12:47

  خیلی خیلی عالیه لطفا برای باز کردن حساب با کد معرف MMRLSI وارد بشین ممنونم

 • dou_281
  dou_281
  08 اسفند 1401 ساعت 20:23

  بلوبانک عالیه. برای ورود حتما از کد MVNILY استفاده کنید. دمتون گرم.