با ورود و فراگیری تکنولوژی، روش‌های سنتی بانکداری جای خود را به بانکداری دیجیتال داده است تا تمامی خدمات بانکی به سهولت هرچه‌تمام‌تر و بدون نیاز به حضور فیزیکی در بانک‌ها صورت بگیرد. اپلیکیشن و سرویس بلوبانک، از جمله آسان‌ترین و استانداردترین بسترها را برای انجام امور بانکی در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد و در ادامه قصد داریم تا به نقد و بررسی آن بپردازیم. با دیجی اُرَنج همراه باشید.

نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک - اپلیکیشن بلوبانک
نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک - اپلیکیشن بلوبانک

بلوبانک چیست؟

بلوبانک یک بستر نوآورانه در اکوسیستم بانکی کشور است که به صورت مستقل اما با نظارت بانک سامان فعالیت می‌کند. در واقع، بلوبانک یک بانک کاملاً دیجیتال است که افتتاح حساب و انجام تمامی امور بانکی در آن به صورت دیجیتالی و در بستر اپلیکیشن موبایل انجام خواهد شد. همچنین، فرآیند افتتاح حساب در بلوبانک نیز تنها به وسیله‌ی اسکن کارت ملی و ارسال ویدیوی تایید هویت و به صورت کاملاً رایگان انجام می‌شود و سپس، کارت بانکی کاربران متقاضی صادر شده و به درب منزل آن‌ها ارسال خواهد شد.

اپلیکیشن بلوبانک - نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک
اپلیکیشن بلوبانک - نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک

طراحی ظاهری و رابط کاربری

با اولین ورود به اپلیکیشن بلوبانک و پیش از اقدام به ساخت یک حساب بانکی، طراحی ظاهری و رابط کاربری بسیار حرفه‌ای و استاندارد این اپلیکیشن خود نمایی خواهد کرد. در واقع بلوبانک، مراحل افتتاح حساب را به وسیله‌ی ویدیوهای آموزشی تعبیه شده در اپلیکیشن به کاربرانش آموزش خواهد داد و آن‌ها را مرحله به مرحله در این مسیر هدایت خواهد کرد.

همچنین، فرآیند افتتاح حساب در بلوبانک نیز بسیار ساده است و پس از انجام چند مرحله از جمله اسکن کارت ملی، ارسال ویدیوی تایید هویت و انتخاب رمز و نام کاربری به اتمام خواهد رسید. همچنین، در این مرحله اپلیکیشن از کاربر خود می‌خواهد تا چند ساعت به سرویس بلوبانک برای استعلام هویتشان از بانک مرکزی زمان بدهد و سپس، با دریافت پیامک تاییدیه‌ی نهایی بتوانند تا از خدمات بلوبانک استفاده کنند.

علاوه بر این، پس از هر بار ورود به اپلیکیشن بلوبانک، پیامکی مبنی بر آگاه‌سازی صاحب حساب به وی ارسال خواهد شد و پس از ورود اولیه به آن، از کاربران خواسته می‌شود تا رنگ کارت بانکی خود را انتخاب کرده و با ثبت کدپستی و شماره تلفن ثابت، پس از 14 روز کارت بانکی خود را به صورت کاملاً رایگان تحویل گرفته و با اتصال به شبکه‌ی شتاب و شاپرک، از خدمات بانکی دیجیتال بهره ببرند.

اپلیکیشن بلوبانک - نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک
اپلیکیشن بلوبانک - نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک

خدمات و امکانات اپلیکیشن بلوبانک

همان‌طور که اشاره شد، بلوبانک یک بستر کاملاً مستقل در زمینه‌ی بانک‌داری دیجیتال تلقی می‌شود اما، این بستر توسط بانک سامان مدیریت خواهد شد و سپرده‌های مشتریان بلوبانک نیز تحت نظر بانک سامان و تایید بانک مرکزی قرار دارند. به هر ترتیب، خدمات بلوبانک در پنج دسته‌ی کلی یعنی صورت‌حساب، انتقال وجه، پرداخت‌ها، کارت بانکی و پروفایل کاربری توسط اپلیکیشن آن در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. 

بخش صورت حساب اجازه‌ی افزایش موجودی و سوابق تراکنش‌های انجام شده را به تصویر می‌کشد و از طریق بخش انتقال، می‌توان وجوه را به سهولت تمام حساب دیگران انتقال داد. بخش پرداخت‌ها که احتمالاً پرکاربرترین بخش این اپلیکیشن است، به ارائه‌ی خدمات روزمره از جمله خرید شارژ، خرید اینترنت و پرداخت قبوض مربوط است و برای آسان‌تر شدن پرداخت‌هایی که از طریق بارکد نیز میسر هستند، بخش پرداخت به‌وسیله‌ی بارکد نیز در این قسمت تعبیه شده است.

بخش کارت بانکی، قابلیت‌هایی نظیر مسدود سازی موقت، تنظیمات امنیتی نظیر تغییر رمز کارت بانکی و غیر فعال‌سازی دائمی آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و در نهایت، بخش پروفایل کاربری گزینه‌هایی نظیر اطلاعات حساب بانکی، قابلیت تغییر آدرس و شماره تلفن، تغییر رمز ورود به اپلیکیشن (ورود به اپلیکیشن به وسیله‌ی اثر انگشت نیز میسر است) و نمایش دستگاه‌های فعال در حال استفاده از این مشخصات بانکی را به نمایش در می‌آورد.

اپلیکیشن بلوبانک - نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک
اپلیکیشن بلوبانک - نقد و بررسی اپلیکیشن بلوبانک

سخن پایانی

فارغ از کیفیت اپلیکیشن بلوبانک، وجود این سرویس می‌تواند خلا نبود یک بانک تمام دیجیتالی که افتتاح حساب در آن بدون هیچ کاغذبازی و اتلاف وقتی صورت می‌گیرد را پر کند. در واقع، بلوبانک می‌تواند یک گزینه‌ی بسیار خوب برای کسانی باشند که به فکر افتتاح حساب‌های جانبی برای انجام فعالیت‌های روزمره‌ی بانکی و انجام خریدهای معمول خود هستند اما، دردسرهای ساخت حساب بانکی به روش سنتی به عنوان یک سد در مقابل خواسته‌ی آن‌ها قرار می‌گیرد.

همچنین، اپلیکیشن و سرویس بلوبانک فعلاً در ماه‌های اولیه‌ی فعالیت و توسعه‌ی خود به سر می‌برد و انتظار می‌رود تا توسعه‌دهنده‌ی آن، به مزایا و خدماتی که امروز توسط این اپلیکیشن ارائه می‌شود اکتفا نکرده و به صورت پیوسته دامنه‌ی ارائه‌ی خدمات خود را گسترش دهد. در واقع، بخش پرداخت‌های این اپلیکیشن می‌تواند در آینده میزبان گزینه‌های بسیار مختلفی از جمله پرداخت خلافی، عوارض و جرایم و بیمه خودرو باشد. در نهایت، با توجه به تیم توسعه‌ی توانای بلوبانک، احتمالاً در آینده شاهد کلید خوردن پروژه‌ی تغییر نسل بانک‌داری توسط این سرویس خواهیم بود.

 

پرسش‌های متداول

چگونه می‌توانم حساب بازکنم؟
پیدا کردن دوستی که در بلوبانک حساب دارد، به اشتراک گذاشتن شماره موبایل و دانلود و نصب اپلیکیشن بلوبانک
برای بازکردن حساب چه مدارکی لازم است؟
اصل کارت ملی برای ارسال تصاویر مربوطه و داشتن یک خط تلفن همراه فعال که به نام خودتان است.
من کارت ملی هوشمند دریافت نکرده‌ام، آیا می‌توانم حساب بازکنم؟
بله، اگر درخواست کارت ملی هوشمند را ثبت کردید، از راه ثبت کد رهگیری نوشته شده روی رسید ثبت‌نام کارت ملی هوشمند، امکان بازکردن حساب را دارید.
من کارت ملی هوشمند ندارم و برگه رسید کارت ملی هوشمند را گم کرده‌ام، چطور می‌توانم حساب بازکنم؟
در وب‌سایت سازمان ثبت و احوال کد رهگیری کارت ملی خود را پیداکنید و فرآیند بازکردن حساب را انجام دهید.
برای بازکردن حساب محدودیت سنی وجود دارد؟
بله، طبق قانون بانک مرکزی، حداقل سن برای بازکردن حساب در بلوبانک ۱۸ سال است.
چگونه هویت خود را تایید کنم؟
برای شناسایی هویت لازم است مشتری اطلاعات هویتی خود، تصویر پشت‌ و‌ روی کارت ملی، شماره تلفن همراه فعال متعلق به خود و یک ویدئوی کوتاه مطابق با راهنمای داخل اپلیکیشن را ارسال کند. مدارک و ویدئو توسط کارشناسان بلوبانک بررسی و هویتتان تایید یا رد می‌شود.
بازکردن حساب هزینه دارد؟
خیر، بازکردن حساب و ارسال کارت کاملا رایگان است.
بلوبانک مجوز قانونی لازم برای فعالیت بانکی را دارد؟
بلوبانک، یک استارت‌آپ بانکی است که در روزهای پایانی سال متأثر از کرونا، آغاز به‌کار کرد و در حال حاضر ذیل نظارت، مسئولیت و مجوز بانک سامان مشغول فعالیت است.
آیا تضمین قانونی توسط بانک مرکزی برای بازگشت سپرده‌ها نزد بلو وجود دارد؟
سپرده‌‌های مشتریان بلو، نزد بانک سامان نگهداری می‌شود و در واقع این بانک در قبال کلیه‌ی مشتریان و سپرده‌گذاران بلوبانک، به‌عنوان بانک عامل شناخته خواهد شد و هم‌زمان هم وجوه مشتریان مورد تضمین صندوق ضمانت سپرده‌های بانکی در بانک مرکزی است. بر همین اساس، کارت‌های بانکی بلو، با پیش‌ شماره‌ی کارت‌های بانک سامان صادر می‌شود.
کارت‌های بلو عضو شبکه‌ی شتاب است؟
اتصال بلوبانک به شبکه‌های سراسری بانکی و پرداختی شتاب و شاپرک از مسیر سوئیچ‌های بانک سامان و با نظارت این بانک انجام می‌شود و هیچ‌گونه نگرانی را برای مشتریان به دنبال نخواهد داشت.

امتیاز دیجی ارنج

9.5

نقاط قوت
 • ارائه‌ی خدمات بانکی به صورت تمام دیجیتال
 • افتتاح حساب بانکی با سهولت هرچه تمام‌تر
 • درخواست و دریافت کارت بانکی به صورت کاملاً رایگان
 • رابط کاربری و طراحی ظاهری حرفه‌ای
 • تحت نظارت بانک سامان و دارای تاییدیه‌ی بانک مرکزی
نقاط ضعف
 • اپلیکیشن و سرویس بلوبانک هنوز به بلوغ کامل در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات بیشتر نرسیده است و پتانسیل بالایی در این زمینه دارد

امتیاز کاربران

3
9
0
0
0
9

نقد و بررسی من

 • 1

 • 2

 • 3

 • 4

 • 5

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

دیدگاه

 • dou_289
  dou_289
  27 اسفند 1401 ساعت 11:32

  خیلی خوبه من که راضیم برای ورود کد معرف منو بزنید دمتون گرمM3VBEA

 • dou_288
  dou_288
  23 اسفند 1401 ساعت 21:36

  جهت دریافت بلو کارت مشکی و هدایای نقدی، عیدی و شرکت در قرعه کشی فقط کافیه از کد معتبر و ویژه بلو بانک در حین ثبت نام در قسمت کد معرف از کد MVUJEQ استفاده بفرمایید
  معتبر

 • dou_283
  dou_283
  13 اسفند 1401 ساعت 12:47

  خیلی خیلی عالیه لطفا برای باز کردن حساب با کد معرف MMRLSI وارد بشین ممنونم

 • dou_281
  dou_281
  08 اسفند 1401 ساعت 20:23

  بلوبانک عالیه. برای ورود حتما از کد MVNILY استفاده کنید. دمتون گرم.

 • dou_221
  dou_221
  12 آذر 1401 ساعت 14:03

  خیلی عالیه راضی هستم تمام کارامو با بلو بانک انجام میدم

 • dou_221
  dou_221
  12 آذر 1401 ساعت 14:02

  عااااالی خیلی راضیم

 • dou_215
  dou_215
  12 آبان 1401 ساعت 15:16

  واقعا از آپ بلوبانک راضی هستم کسانی که میخوان وارد بشن و احتیاج به کد معرف هستنMWLOTA❤❤❤

 • dou_185
  dou_185
  14 شهریور 1401 ساعت 01:30

  بهترین همراه بانکی که تا به حال ازش استفاده کردم همین بلو بانکه هیچ کمو کسری نداره من که تموم کارامو با بلو بانک انجام میدم حرف نداره 👍❤️

 • dou_176
  dou_176
  24 مرداد 1401 ساعت 19:55

  MUJWCYکد معرف

 • dou_170
  dou_170
  08 مرداد 1401 ساعت 22:35

  واقعا از آپ بلوبانک راضی هستم کسانی که میخوان وارد بشن و احتیاج به کد معرف هستن MSDX2Q

 • dou_165
  dou_165
  15 تیر 1401 ساعت 06:51

  سلام،چطورمیتونم ازصحت برنامه بلو بانک با توجه به درخواستشون از عکس کارت ملی مطمعن باشم؟؟

 • dou_148
  dou_148
  01 تیر 1401 ساعت 01:40

  روی این کد کلیک کنید وافتتاح حساب رایگان کنید و30 هزار تومن جایزه بگیریدMNL4VA

 • dou_158
  dou_158
  27 خرداد 1401 ساعت 18:38

  کارت فوق العاده بود راحت میتونی از طریق برناما رمز کارتتو عوض کنی و اینکه خودش رمز پویاش فعاله عالی اصلا با هر دعوت هم ۳۰ تومن پول میاد به حسابت

 • dou_157
  dou_157
  23 خرداد 1401 ساعت 01:07

  کد معرف
  MSLJVA

 • dou_148
  dou_148
  18 اردیبهشت 1401 ساعت 10:23

  MNL4VA